بایگانی دسته: متفرقه

ذخیره تاریخ در دیتابیس

۱۹ ژانویه ۲۰۳۸ چه روزی است؟!
حتما از خودتان می پرسید این تاریخ چیست و چه ارتباطی با عنوان این متن دارد، عجله نکنید، ادامه متن را بخونید.
در حال حاضر در زبان برنامه نویسی php و بسیاری زبان های دیگه، راه های مختلفی برای ذخیره تاریخ (date) در دیتابیس وجود داره، اما یکی از راه های بسیار رایج برای اینکار که توسط رفرنس های بسیاری مورد تایید هست و سفارش شده، ذخیره تاریخ به صورت timestamp در دیتابیس هست.

timestamp چیست؟
unix timestamp یا به اختصار timestamp یک پروتکل (قراردادی) است که تعداد ثانیه هایی که از تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۷۰ ساعت ۱۲ بامداد (به وقت GMT) تا هر لحظه را نشان می دهد. به عنوان مثال در لحظه نگارش این جمله، timestamp برابر است با ۱۵۰۱۵۰۱۲۲۸ . (محاسبه توسط این سایت)
در زبان php و بسیاری دیگر از زبان های برنامه نویسی نحوه دسترسی به timestamp توسط تابع time() امکان پذیر است.

چرا timestamp را ذخیره کنیم؟
فکر کنید یک برنامه داریم که می خواهیم تاریخی مهم را در دیتابیس ذخیره کنیم. همانطور که می دانید راه های زیادی برای ذخیره تاریخ در دیتابیس وجود دارد، از جمله ذخیره تاریخ به فرمت Y-m-d و… اما همواره یکی از بهترین راه ها برای ذخیره تاریخ در دیتابیس، ذخیره نمودن timestamp می باشد. چرا که توسط آن می توانیم عملیات ریاضی را به راحتی روی آن انجام دهیم، به سادگی آن را به تقویم های دیگر تبدیل کنیم و یا حتی آن را به time zone های دیگر تبدیل کرد و با همین یک عدد می توان به روز و ماه و سال و ساعت و دقیقه و ثانیه و فصل و روز هفته و شماره هفته از سال و… پی برد.

خب حالا برگردیم سر بحث خودمون. به شخصه برای ذخیره timestamp از نوع داده ای integer برای فیلد مورد نظر استفاده می کنم. این مورد را در بسیاری از کتاب ها و رفرنس ها و سیستم ها دیدم. اما یک نکته…
برگردیم چند خط بالاتر و به timestamp اون لحظه ای که اشاره کردم دقت بفرمایید. یک عدد ۱۰ رقمی، timestamp امروز (۳۱ جولای ۲۰۱۷) را تشکیل میده. از طرفی حداکثر مقدار در نوع داده ای integer برابر با ۲,۱۴۷,۴۸۳,۶۴۷ هست. (اطلاعات بیشتر)
حالا کافیه توسط همون سایتی که بالاتر معرفی شد این عدد را وارد کنیم تا برامون تبدیل به تاریخ کنه. بله؛ ۱۹ ژانویه ۲۰۳۸ ساعت ۰۶:۴۴:۰۷ (۶ صبح) به وقت ایران. یعنی از اون لحظه به بعد، دیگه timestamp در نوع داده ای integer گنجانده نمیشه و ممکنه باعث کرش کردن برنامه و اختلال در بسیاری از سیستم های چه بسا مهم (نظامی، مالی، مخابراتی و …) بشه. (به اصطلاح سرریز بافر رخ میده) حالا شاید بپرسید چاره چیه؟! یکی از راه ها اینه که برای نوع داده فیلد مورد نظر از نوع داده bigint استفاده بشه که حداکثر مقدار اون برابر با ۹۲۲۳۳۷۲۰۳۶۸۵۴۷۷۵۸۰۷ هست، یعنی شما حداقل خیالتون بابت برنامتون در هزاره سوم راحته 😉

به پایان نگارش پست رسیده بودم که با خودم گفتم یعنی اینو من کشف کردم و کسی قبل از من به این مسئله پی نبرده بود؟! رفتم گوگل و این عبارت را جستجو کردم: ۱۹ january 2038

بله همونطور که حدس میزدم این مسئله پیش از من توسط عُلما کشف شده بود 🙂 (به این لینک مراجعه شود)

امنیت الگوریتم رمزنگاری MD5

encryption

همونطور که میدونید MD5 یکی از رایج‌ترین الگوریتم‌ها برای رمزنگاری هست و البته کاربردهای مختلفی هم داره. چند روز پیش اتفاقی داشتم به یک مسئله‌ای فکر می‌کردم و اون اینکه میخواستم ببینم تمام حالات MD5 چندتاست. خب خروجی MD5 یک رشته به طول ۳۲ هست و ساخته شده از اعداد ۰ تا ۹ و حروف انگلیسی a تا z هست (البته case sensitive نیست)، یعنی کلا کاراکترهای ممکن برای یک حرف از یک رشته‌ی MD5 می‌شود ۳۶ حالت (۲۶+۱۰) می‌باشد. خب از اون طرف هم داشتیم که طول رشته ۳۲ کاراکتر هست، پس ماکزیمم حالات ممکن برای یک رشته‌ی MD5 می‌شود ۳۶ به توان ۳۲ که حاصل آن می‌شود حدود ۶۳ کویندسیلیون (عدد ۶۳ و ۴۸ صفر جلویش). اما با اندکی تامل در می‌یابیم که حالات ممکن برای تولید رشته‌ای به صورت تلفیقی از اعداد و حروف و کاراکترهای خاص و همچنین به طول رشته‌های دلخواه و متفاوت بسیار بسیار بیشتر از این تعداد حالات می‌باشد. بنابراین انتظار می‌رود الگوریتم MD5 حالات خروجی یکسان بسیاری داشته باشد و در واقع همپوشانی زیادی دارد. به طوریکه مثلا رشته‌ی زیر:
۲۰۲cb962ac59075b964b07152d234b70
که MD5 رشته‌ی ۱۲۳ می‌باشد، منحصربفرد نیست و ممکن است برای حالات بسیار دیگری نیز همین نتیجه را برگرداند. البته در حال حاضر چیزی در ذهنم هست که کمی در موردش مردد هستم و اون اینکه ممکنه برای رشته‌ی MD5 مثل بالا، بی نهایت حالت مقابل وجود داشته باشه. حتی فکر کردن به موضوعاتی این چنینی، حس عجیبی به آدم میده 🙂

راشومون

امروز بالاخره فرصتی شد تا فیلم “راشومون” اثر آکیرا کوروسوا رو ببینم، همونطور که انتظار میرفت عالی بود، واقعا غافلگیر شدم و فکرش رو نمیکردم از دیدن یه فیلمی که برای شصت و پنج سال پیشه اینقدر لذت ببرم، توصیه میکنم حتما ببینید.

11381795_1615495335377052_1937931623_n

راشومون یک فیلم بسیار پیچیده چه از نظر محتوا چه از نظر فلسفی و چه از نظر فیلمنامه نویسی میباشد. نظریه ای در فیلم مطرح میشود که امروزه در جوامع غربی از اون به اسم همین فیلم یعنی “راشومون” یاد میکنند؛ به این معنا که در یک اتفاق ساده به تعداد آدمهای موجود در آن اتفاق، دیدگاه و داستان متفاوت وجود داره که هر کسی به دید خودش داستان رو نقل میکنه و کسی هم حاضر نیست داستان رو به گونه ای بازگو کنه که به نوعی از آن سود نبره.